Jak najlepiej oświetlić salon? Dobieramy oświetlenie do salonu

Salon to zwykle centralne i najważniejsze miejsce w całym domu. Chcemy, żeby był reprezentacyjny i jednocześnie komfortowy. Oświetlenie salonu to równie ważny element wystroju, jak jego umeblowanie, ponieważ tworzy odpowiedni nastrój i eksponuje atuty tego pomieszczenia. Jeśli nie wiesz, jak oświetlić salon, przeczytaj nasz poradnik.

Oświetlenie w salonie – jak je zaplanować?

Jak każde źródło światła, oświetlenie w salonie spełnia kilka funkcji. Zwykle najpierw przychodzi nam na myśl ta praktyczna, czyli zastąpienie światła naturalnego i doświetlenie wszystkich najważniejszych stref pomieszczenia. Równie ważna jest jednak funkcja dekoracyjna, o której często zapominamy. Światło to element, który aranżuje przestrzeń tak samo jak meble, pod warunkiem, że dobrze się zastanowimy, jakie oświetlenie do salonu będzie najlepsze.

Ideałem jest, jeśli mamy możliwość zaprojektowania instalacji elektrycznej na etapie budowy domu oraz wykańczania lub gruntownego remontu mieszkania. Rozrysowanie układu funkcjonalnego salonu i podzielenie go na strefy, ułatwi nam rozmieszczenie punktów świetlnych.

·         Jedno źródło światła to przeżytek. Projektanci podkreślają, że nieśmiertelny żyrandol lub lampa sufitowa jako jedyne i główne oświetlenie w salonie to relikt przeszłości. Odpowiednim rozmieszczeniem kilku różnych punktów światła w salonie stworzymy niepowtarzalny klimat i ułatwimy domownikom funkcjonowanie.

·         Strefy w salonie. Zastanówmy się, gdzie ustawimy sofę, w którym miejscu stworzymy kącik telewizyjny, czy w salonie znajdzie stół, biblioteka lub biurko. Punktów światła w salonie powinno być co najmniej tyle, ile stref. Warto rozważyć zamontowanie niezależnych obwodów. To rozwiązanie pozwoli nam zaoszczędzić energię, ponieważ nie będziemy używać oświetlenia we wszystkich strefach jednocześnie. Zastanówmy się, jakie oświetlenie do salonu przyda nam się, kiedy będziemy wypoczywać, oglądać telewizję i czytać.

·         Barwa światła w salonie. Zbyt słabe lub źle dobrane oświetlenie salonu w praktyce będzie wpływać na nasz nastrój. Niedostateczne oświetlenie najważniejszych punktów jest subtelnym bodźcem, który może prowadzić do zmęczenia i pogarszać samopoczucie. Przy wyborze żarówek, warto więc zwrócić uwagę na ich temperaturę barwową wyrażaną w Kelwinach. Temperatura barwowa poniżej 3300 K, to tzw. „ciepły biały”, który sprzyja relaksowi i wyciszeniu. Z kolei ok. 4000 K jest dobra do pracy, ponieważ ułatwia koncentrację. Chłodniejszą barwę światła warto zastosować nad stołem jadalnym, a cieplejszą w strefie wypoczynkowej.

·         Doświetlenie ścian. Oświetlenie w salonie pełni nie tylko funkcję użytkową. Dzięki niemy możemy również bawić się przestrzenią, podkreślać dekory czy obrazy. Punktowe kinkiety czy taśmy LED pozwolą nam wyeksponować galerię zdjęć, półki z ozdobami czy domową bibliotekę.


Najlepsze lampy do salonu – jak je wybrać?

Skoro wiemy już, że optymalnym i najbardziej estetycznym rozwiązaniem jest podział pomieszczenia na strefy, łatwiej będzie nam wybrać najlepsze lampy do salonu.

1. Lampy sufitowe

Jedną lampą trudno doświetlić całe pomieszczenie, nawet jeśli jest niewielkie. Dlatego coraz popularniejszym rozwiązaniem jest montowanie kilku lamp sufitowych, np. jednej–dwóch nad stołem i jednej nad kącikiem wypoczynkowym. Jeśli zależy nam na jednej, głównej lampie w salonie, np. ze względów dekoracyjnych, uzupełnijmy ten rodzaj oświetlenia salonu o kilka dodatkowych punktów.

2. Żyrandole

Zwłaszcza ozdobne żyrandole będą pasować do wysokich salonów urządzonych w klasycznym stylu lub stylu glamour. Nawet w tym przypadku lepiej jednak nie decydować się na żyrandol jako jedyne źródło światła w salonie, ale dobrać do niego oświetlenie dodatkowe w podobnym stylu.

3. Lampy podłogowe

Są idealnym dopełnieniem oświetlenia sufitowego i najlepiej sprawdzają się w strefie wypoczynkowej. Wybór lamp podłogowych do salonu jest ogromny – od klasycznych z abażurem, po lampy na wysięgnikach, w stylu loftowym. Warto pamiętać, że lampy podłogowe z kloszem, który oświetla sufit, dają więcej światła. W strefach wypoczynkowych dobrze sprawdzają się lampy z obrotowymi reflektorami i z ściemniaczem, dzięki któremu regulujemy intensywność światła.

4. Kinkiety w salonie

Dobrze sprawdzają się również w kąciku wypoczynkowym jako dyskretne oświetlenie w salonie oraz we wszystkich punktach, w których pełnią funkcję dekoracyjną: na ścianie ze zdjęciami, jako oświetlenie obrazów, nad komodą.

Jak oświetlić salon z jadalnią?

Jeden główny punkt światła nie jest dobrym rozwiązaniem, jeśli mamy połączony salon z jadalnią. Oświetlenie w takim pomieszczeniu powinno obejmować co najmniej dwa główne punkty światła, czyli lampę sufitowa oraz stołową. Strefy jadalnej lepiej nie doświetlać samymi kinkietami czy nawet lampa podłogową na wysięgniku. Nie daje to równomiernego doświetlenia wszystkich stref, a w praktyce będzie irytujące.

Jeżeli nasz stół jest okrągły lub kwadratowy, wystarczy jedna lampa stołowa. Jeśli jednak w części jadalnej zdecydujemy się na długi stół lub taki, który często rozkładamy, pomyślmy o dwóch lampach stołowych obok siebie lub podłużnym żyrandolu z kilkoma żarówkami. Optymalnym rozwiązaniem przy stołach o szerokości do 120 cm jest zawieszenie lampy ok. 50 cm nad blatem. Jeżeli stół jest szerszy, odległość powinna wynosić ok. 80 cm. Najbardziej powszechną formą oświetlenia salonu z jadalnią jest wybór lamp z kloszami kierującymi światło w dół i z regulowaną długością kabla.

Odpowiednim źródłem światła nad stołem będzie żarówka o mocy od 20 do 25W. W przypadku dwóch lamp stołowych, zdecydujmy się na żarówki o mocy 16W, a jeżeli stół ma nam służyć również do prac kreatywnych, lepiej wybrać żarówkę o mocy ok. 40W.

W części jadalnej powinniśmy zainstalować osobny punkt światła albo nawet kilka. Nie musi on być już tak intensywny, jak lampa stołowa. Warto rozważyć lampę podłogową, lampę na wysięgniku albo lampę z kloszem oświetlającym sufit. Zastanówmy się, czy w salonie przyda nam się osobna lampa do czytania. Jej funkcję może pełnić lampa podłogowa ustawiona przy sofie lub fotelu lub mniejsza lampka na komodzie czy szafce.

Jak oświetlić salon za pomocą LED–ów?

Oświetlenie LED w salonie jest energooszczędnym, estetycznym i praktycznym rozwiązaniem. LED–y w domu to możliwość zaoszczędzenia energii nawet do 80 proc. w porównaniu z tradycyjnymi źródłami światła. Tego typu oświetlenie salonu generuje również mniej niepożądanego ciepła. Zazwyczaj najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach i punktach, które wymagają częstego włączania i wyłączania światła, np. w przedpokoju czy łazience. Jednak oświetlenie LED w salonie to coraz popularniejszy trend w aranżacji. Można podświetlać nim obrazy, karnisze, dzieła sztuki, ale również poszczególne strefy. Dzięki profilom aluminiowym i taśmom LED stworzymy niepowtarzalne aranżacje.

Jednym z atutów tego rodzaju oświetlenia jest fakt, że z jego montażem poradzi sobie nawet amator. Oto kilka pomysłów, jak oświetlić salon ledami:

·         Podwieszany sufit. Pozwala na równomiernie rozprowadzenie światła w całym pomieszczeniu. Taśmę LED montujemy na płycie kartonowo–gipsowej. Najlepiej wybrać taśmę o mocy 8,4W, a dzięki sterownikowi zamontowanemu w ścianie, zmniejszymy natężenie światła.

·         Gzymsy i krawędzie ścian. Gzymsy montujemy ok. 10 cm pod sufitem i przyklejamy do nich taśmę LED zwróconą w stronę sufitu.

·         Oświetlenie zabudowy karnisza. Tworzy piękny efekt dekoracyjny. Karnisz maskujemy specjalną listwą, a następnie między nią a ścianą montujemy taśmę LED.

·         Oświetlenie telewizora LED–ami. Wygląda bardzo efektownie, ale pełni nie tylko funkcję dekoracyjną. To również sposób na odciążenie wzroku i poprawę jakości oglądania telewizji. Taśma LED zamontowana za telewizorem pozwala na zmniejszenie kontrastu, dzięki czemu nasze oczy nie męczą się tak bardzo.

·         Oświetlenie ledowe półek. Sprawdzi się jako dodatek do innych punktów oświetlenia salonu i pełni głównie funkcję dekoracyjną, tworząc wyjątkowy efekt. Taśmami LED możemy podświetlić półki ze zdjęciami czy domową bibliotekę.

·         Lampy szynowe. Niezwykle efektowne, ale również funkcjonalne rozwiązanie, które sprawdzi się zwłaszcza w nowoczesnych, loftowych wnętrzach. Do szyny zamontowanej na suficie wpina się żarówki LED, które można przesuwać i zmieniać ich kąt świecenia. Taką szynę z kilkoma żarówkami LED można zamontować również nad stołem w jadalni.

·         Plafony LED. Możemy je zamontować podtynkowo i natynkowo, co daje różne możliwości aranżacji światłem bez konieczności instalowania podwieszanego sufitu. Sprawdzą się w niskich pomieszczeniach i na poddaszach.


Oświetlenie punktowe do salonu – jak dobrać i zaplanować?

Oświetlenie punktowe w salonie to rozwiązanie, które sprawdza się tak samo dobrze jak w łazience czy przedpokoju. Różnorodność opraw punktowych daje szerokie pole do manewru w aranżacji wnętrz. Spoty można montować w płytach kartonowo–gipsowych. Zainstalowane w ten sposób nie muszą być wcale rodzajem dodatkowego oświetlenia salonu, ale z powodzeniem stanowią główny punkt światła i dają ciekawe efekty wizualne. Wśród rodzajów oświetlenia punktowego wyróżniamy przede wszystkim halogeny i spoty. Bardzo dobrym pomysłem do salonu są punktowe lampy ledowe, które cieszą się długą żywotnością i pozwalają zaoszczędzić energię.

Oświetlenie punktowe, w odróżnieniu od dekoracyjnego, ma przede wszystkim dobrze doświetlić konkretną strefę użytkową. Jeśli więc zastanawiamy się, jak oświetlić salon spotami, najlepiej zdecydować się na nie w strefie jadalnej. Zyskamy dzięki temu równomierne i jasne światło dokładnie w tym miejscu, w którym jest to potrzebne. Takie rozwiązanie sprawdzi się, zwłaszcza jeśli używamy stołu nie tylko do jedzenia, ale również do pracy.

Pamiętajmy, że oświetleniem punktowym wyeksponujemy również detale i konkretne elementy wyposażenia naszego salonu, jak np. szczególnie efektowne meble. Możemy zamontować je np. na suficie wzdłuż dekoracyjnej ściany (np. z cegieł) albo w miejscach, w których powiesiliśmy obrazy czy grafiki.