Jak podłączyć żyrandol?

Na początek powiedzmy kilka słów o bezpieczeństwie. Przed rozpoczęciem montażu pamiętaj o wyłączeniu głównego zasilania prądu. Następnie warto sprawdzić próbówką czy na pewno przewody zostały odcięte od zasilania. Jeśli mamy już pewność, że prądu w przewodach nie ma możemy zacząć montaż.

W drugim etapie ważna jest wiedza, za co odpowiadają poszczególne przewody w instalacji. Sprawa powinna być prosta w przypadku instalacji robionej przez fachowca, wtedy z sufitu wystawać powinny przewody zgodne z opisami umieszczonymi w tabeli poniżej. Wszystko komplikuje się jeśli mamy starą instalację i przewody mają inne kolory. W takim przypadku trzeba włączyć zasilanie i sprawdzić, w których przewodach płynie prąd zachowując wszystkie zasady bezpieczeństwa. Przewody pod napięciem należy oznaczyć literą L, następnie ponownie odłączyć zasilanie. Jednak dla własnego bezpieczeństwa lepiej jest zlecić sprawdzenie tych przewodów elektrykowi.

Kolory przewodów i ich przeznaczenie

żółto-zielonyprzewód do zastosowania ochronnego (PE)
niebieskiprzewód do zastosowania neutralnego (N)
czarny i brązowyprzewody do zastosowania fazowego (L)

Podłączenie lampy na 3 przewody

Najłatwiejsze jest podłączenie lamp na jedną żarówkę lub takich, w których wszystkie żarówki zapalają się jednocześnie. W takim przypadku łączymy ze sobą za pomocą kostki instalacyjnej przewody w odpowiednich kolorach.

Podłączenie żyrandola na 3 lub więcej żarówek

W tym przypadku złą wiadomością jest to, że jeśli z sufitu wystają tylko 3 przewody to nie będzie można włączyć lampy podwójnym włącznikiem i zawsze będą włączać się wszystkie żarówki jednocześnie. Aby było możliwe włączanie podwójnym włącznikiem konieczne jest, żeby instalacja miała cztery przewody (dwa fazowe, neutralny i ochronny).

Trzy przewody w instalacji i pięć w żyrandolu

W momencie kiedy mamy 3 przewody w instalacji i 5 w żyrandolu będzie trzeba wpinać do kostki po dwa przewody. Czyli dwa przewody fazowe (brązowy i czarny) połącz z jednym przewodem w tym samym kolorze. Taka sama sytuacja będzie w przypadku przewodu niebieskiego. Przewód ochronny (żółto-zielony) należy podłączyć jeden do jednego.

Cztery przewody w instalacji oraz 4 przewody w żyrandolu

Jeśli mamy lampę z czterema przewodami i mamy instalację z czterema przewodami. Łączymy je dopasowując odpowiednie kolory przewodów.

Cztery przewody w instalacji i 3 przewody w lampie

Tutaj wolny powinien zostać jeden przewód fazowy, który trzeba dobrze zaizolować. Pozostałe przewody należy połączyć dopasowując je odpowiednimi kolorami.

Niezależnie od tego jaką lampę będziemy podłączać, zawsze pamiętajmy o zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Nie ma nic cenniejszego niż zdrowie i życie.