

Trendy


Lampy solarne – ekologia i wygoda

Trend „zielona infrastruktura”
Zmiany klimatu coraz częściej wymuszają zmianę podejścia do planowania, projektowania i zarządzania infrastrukturą szczególnie w miastach. Celem zielonej infrastruktury jest tworzenie inteligentnych, efektywnych i przyjaznych dla środowiska rozwiązań służących także poprawie jakości życia.
Miasto daje wiele możliwości do tworzenia systemu zielonej infrastruktury, np. parki, trawniki, aleje drzew i kwiatów przed budynkami lub wzdłuż dróg i chodników. Można też wykorzystać dachy budynków do instalacji ogrodów lub sadów, co przyczynia się do retencji wody, poprawy izolacji cieplnej budynków i zwiększenia bioróżnorodności. Pojawienie się zieleni wpływa również na aspekt wizualny na tle wszechobecnego betonu, a przede wszystkim redukuje zjawisko powstawania wysp ciepła.

Trend rustykalny
Zmęczeni intensywnością życia w zgiełku wielkich miast, czasem lubimy zatęsknić za spokojnym, sielskim krajobrazem. Pragnienie powrotu na wieś znajduje odbicie w aranżacjach nawiązujących do malowniczej estetyki prowincji. Dążenie do odtworzenia atmosfery dawnych dworków i chat za pomocą odpowiednio dobranych kolorów, mebli i dodatków nazywamy trendem rustykalnym. Pozwala on znaleźć wytchnienie wszystkim tym, którzy czują się przesyceni technologią i pędem współczesnego świata.
A skoro wieś, to rzecz jasna bliskość natury. We wnętrzach rustykalnych stawiamy na naturalne materiały, zaś głównym bohaterem jest drewno. Często towarzyszy mu cegła i żelazo, a wśród dodatków – ceramika. Przestrzenie tego typu charakteryzują się dużą ilością bieli oraz nietypowymi rozwiązaniami architektonicznymi, takimi jak belki pod sufitem, duże drzwi przesuwne czy drewniane słupy dekoracyjne. Wszystko to w zamiarze ma przywodzić na myśl wiejskie chałupy z końca XIX wieku. W uzyskaniu charakterystycznego klimatu pomaga odpowiednio dobrane, wykonane tradycyjnymi metodami oświetlenie.

Trend industrialny
Zamiłowanie do przestrzeni industrialnych narodziło się w Stanach Zjednoczonych, gdy dawne lokale przemysłowe zaczęto przekształcać w mieszkania. Dziś jednak wcale nie trzeba posiadać apartamentu w starej fabryce, by cieszyć się wyjątkowym klimatem, jaki zapewnia ten styl. Co więcej, industrial coraz częściej kojarzy się z luksusem i towarzyszącą mu ekstrawagancją. Koncept ten znajduje zastosowanie nie tylko w prywatnych wnętrzach, lecz także w hotelach, restauracjach, biurach czy nawet obiektach użyteczności publicznej.
Warunkiem koniecznym do urządzenia lokalu zgodnie z tym trendem jest dysponowanie dużą przestrzenią, pozbawioną niepotrzebnych ścian działowych. To właśnie ona stanowi punkt wyjścia do aranżacji w stylu industrialnym, gdzie oprócz betonu, cegły i metalu liczy się światło – wpadające przez duże okna lub emitowane przez solidne lampy. Do tego często dochodzą surowe wykończenia, a raczej ich brak. Pozostawione na widoku fragmenty wentylacji, gołe ściany i stropy, pod którymi wiją się rury, to industrial w wydaniu hard. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by urządzić wnętrze w duchu loftowym, ale w taki sposób, by było ono bardziej przyjazne i przystępne dla większej grupy odbiorców.

Trend skandynawski
Z północy Europy przywędrował do nas trend, który z czasem wpisał się w gusta wielu Polaków. Skandynawia kojarzy nam się raczej z surowym klimatem i zimnym światłem, ale w podejściu jej mieszkańców do życia ważne są też równowaga, umiar i zamiłowanie do natury. To wszystko sprawia, że styl skandynawski, choć minimalistyczny i nastawiony na pragmatyzm, potrafi zaskoczyć nas przyjemną atmosferą, dającą poczucie wolności i lekkości.
Adaptowalność tego stylu w polskich wnętrzach była możliwa dzięki naszemu położeniu geograficznemu. Podobnie jak w Danii czy Szwecji, mamy w ciągu roku wiele dni o słabym nasłonecznieniu i stosunkowo długi sezon jesienno-zimowy, co odróżnia nasz klimat od gorącego południa. Dzięki temu jasne kolory i skromne dekoracje okazują się dobrym wyborem również w Polsce. Z kolei rosnąca świadomość ekologiczna Polaków coraz częściej skłania ich do wybierania naturalnych dodatków i aranżowania przestrzeni do życia z wykorzystaniem drewna i roślinności. Nasze oprawy idealnie wpisują się w ten koncept, dając możliwość urządzania wnętrz funkcjonalnych, prostych, a zarazem przytulnych i nastawionych na harmonię z naturą.