„MONTOWNIA” W GDAŃSKU – NOWE OBLICZE DAWNEJ MONTOWNI ZNAJDUJĄCEJ SIĘ NA TERENACH MŁODEGO MIASTA

O Kliencie

Budynek dawnej montowni, gdzie kiedyś składano silniki do U-Botów, przeszedł ostatnio proces gruntowej rewitalizacji. Unikatowa architektura budynku pochodzącego z lat 30-tych XX wieku została w znakomity sposób uszanowana i właściwie podkreślona poprzez pozostawienie zabytkowej konstrukcji i minimalistycznej ingerencji w strukturę budynku. Architekci obiektu –Rayss Group oraz inwestor EURO STYL zadbali, aby wyeksponować takie artefakty jak przedwojenne tory, bruk, trzy suwnice, czy oryginalne drzwi wejściowe. W dodatku odnieśli się do historycznej kolorystyki obiektu pozostawiając oryginalną kolorystykę ścian czy elementów metalowych – np. zielonych drzwi. Ten obecnie wielofunkcyjny obiekt łączy w sobie funkcję hotelową, gastronomiczną i biznesową.

Architektom udało się stworzyć niepowtarzalny klimat tego miejsca. Utrzymane w industrialnym stylu lofty hotelowe, nowoczesne sale konferencyjne, strefa dla dzieci oraz tzw. „Food Hall”, w którym znaleźć można aż 15 restauracji oferujących kuchnię z różnych stron świata wzbogaconą o muzykę i ciekawe wydarzenia kulturalne czyni to miejsce wyjątkowym i wartym odwiedzenia.

Potrzeby i oczekiwania klienta

Oświetlenie zewnętrzne obiektu musiało spełniać kilka warunków. Kluczowym aspektem, ze względu na wpisanie obiektu do rejestru zabytków, była akceptacja aranżacji zagospodarowania terenu i wyposażania w małą architekturę przez konsekratora zabytków. Ze względu na otoczenie i historyczną wartość obiektu latarnie musiały nawiązywać do architektury znajdującej się na tych terenach. Nie miały dominować w przestrzeni, aczkolwiek nawiązywać do form industrialnych latarni. Nie bez znaczenia była również nowa funkcja tego obiektu. Kolejny aspekt to fakt, że oprawy musiały również spełniać wszystkie standardy nowoczesnego i energooszczędnego oświetlenia.

Nasze rozwiązania

Aby osiągnąć zadowalające efekty na wszystkich wymienionych płaszczyznach zaprojektowaliśmy latarnię w stylu industrialnym, która z jednej strony nawiązuje do klasycznych surowych i funkcjonalnych form, ale także poprzez smukłość słupa latarni i detale, wpisuje się w historyczny krajobraz miejsca. Jest połączeniem nowoczesnego i dość surowego designu z klasycznymi prostymi elementami. Dzięki temu latarnia Deco wtopiła się w otoczenie budynku Montowania jak i tereny Młodego Miasta.