Garnizon w Gdańsku – Świetlna scenografia przestrzeni publicznych w rewitalizacji terenów powojskowych

O Kliencie

Grupa Inwestycyjna Hossa to deweloper z Trójmiasta mający na koncie kilkadziesiąt projektów budowlanych, w tym obiektów mieszkalnych, biurowców, centrów handlowo-usługowych i hoteli wielokrotnie nagradzanych. W 2009 roku firma rozpoczęła realizację jednego z najambitniejszych przedsięwzięć w swojej historii – osiedla Garnizon w Gdańsku.

Ten fascynujący obiekt powstał na terenie dawnych koszar zajmujących blisko 30 hektarów. W ich obrębie znajdowały się zabytkowe budynki, które poddano rewitalizacji zgodnie z ideą przewodnią projektantów. Wzniesiono również zupełnie nowe apartamentowce, utrzymane w stylu loftów, a także obiekty biurowe, lokale usługowe, punkty handlu oraz ośrodki kultury i rekreacji. Celem było stworzenie nowoczesnej dzielnicy, która z jednej strony zapewni mieszkańcom swobodę zaspokajania bardzo różnych potrzeb, a z drugiej będzie nawiązywać estetyką i klimatem do bogatej historii tego miejsca.

Potrzeby i oczekiwania klienta

Mieliśmy przyjemność podjąć współpracę z deweloperem i wesprzeć go w zakresie przygotowania koncepcji oświetlenia osiedla oraz zaproponować konkretne rozwiązania produktowe.

U podstaw projektu leżała wierność tradycji rewitalizowanej przestrzeni, a więc nie mogło zabraknąć nawiązań do militarnej estetyki i architektury zabytkowych budynków. Również oświetlenie wokół nich musiało wpisywać się w tę wizję. Jednocześnie Klientowi zależało na tym, aby efekt końcowy robił wrażenie na przyszłych inwestorach, mieszkańcach i gościach Garnizonu. W jaki sposób sprostaliśmy temu zadaniu?

Nasze rozwiązania

Specjalnie na potrzeby tego projektu opracowaliśmy zupełnie nową latarnię, która nieprzypadkowo nosi nazwę Garnizon. Jej klasyczna, a zarazem prosta i stonowana forma doskonale wpisuje się w przestrzeń nawiązującą do estetyki dawnych koszar. Niestandardowe podświetlenie LED wzdłuż słupa latarni stanowi ciekawe urozmaicenie i gwarantuje efekt „wow”.

Stworzyliśmy też oryginalną instalację w obrębie placu wypoczynkowego Garnizonu. Imponujący rezultat udało się osiągnąć dzięki rozświetleniu koron drzew. To zasługa nietypowej latarni ze specjalnymi reflektorami, które po zmroku pięknie eksponują osiedlową zieleń. Uwagę zwraca również wyjątkowy żyrandol zewnętrzny doświetlający skwer. Zaprojektowaliśmy go z myślą o tym, by nieco ocieplił klimat osiedla, dodając koszarowej przestrzeni domowego charakteru.

Przebieg realizacji

Do stworzenia opraw użyliśmy stali i aluminium oraz zintegrowanych źródeł LED (w tym RGB). Przed rozpoczęciem produkcji zaprezentowaliśmy Inwestorowi wzory próbne wszystkich produktów, które miały znaleźć zastosowanie w jego projekcie.