Co z oświetleniem ogrodu, podjazdu lub terenu rekreacyjno-wypoczynkowego – oświetlenie zewnętrze wokół domu?

Bez względu na to czy projektujemy oświetlenie ogrodu, przestrzeni przy hotelu, osiedla, parku lub na obszarach zabytkowych zasady są podobne. Bezpieczeństwo i komfort poruszania się powinien być priorytetem.

Oto kilka zasad dotyczących aranżacji oświetlenie zewnętrznego:

Zdefiniuj cele

Zastanów się jakie cele chcesz osiągnąć, jakie jest przeznaczenie danego obszaru oraz jakie funkcje będzie pełnić? Dla kogo jest tworzony? Czy jest to teren rekreacyjny, wypoczynkowy lub przeznaczony do różnego rodzaju aktywności, a może po prostu chcemy podkreślić, niektóre elementy architektoniczne lub rośliny? 

Wybierz odpowiednie lampy

Oświetlenie zewnętrzne nie musi być nudne. Warto pamiętać o zasadach podobnych, jak te stosowane we wnętrzach i aby uzyskać odpowiednie efekty świetlne stosować trzy typy oświetlenia: ogólne, zadaniowe i dekoracyjne. Ogólne zapewnia równomierne oświetlenie przestrzeni, zadaniowe działa na określone funkcje (np. oświetlenie drogi do budynku) oraz dekoracyjne mające na celu wyeksponowanie jakiegoś elementu architektury lub roślinności. Gdy w ten sposób zostaną rozplanowane funkcje oświetlenia dobór lamp odbywa się na zasadzie wyboru latarni, które mogą być np. umieszczone punktowo w narożnikach posesji, albo ciąg słupków oświetleniowych wzdłuż dojścia do wejścia do budynku.

Podkreśl architekturę

Podkreślenie elementów architektonicznych takich jak elewacje, kolumny, łuki lub rzeźby czy rośliny wymaga zastosowania odpowiednich lamp kierujących światło na wybrany element tworząc ciekawe efekty wizualne. Taki zabieg przy użyciu odpowiedniego natężenia i barwy światła, może uwydatnić konkretny element elewacji lub podkreślać kolory i kształty

Strefa wypoczynkowa

Jeśli masz taras, patio lub inne miejsce do wypoczynku nie tylko przed domem, ale również przed hotelem lub restauracją ciekawym rozwiązaniem będzie zastosowanie dodatkowego dekoracyjnego oświetlenia, które wprowadzi odpowiedni nastrój i zachęci do zatrzymania się, relaksu oraz odpoczynku, korzystając przy okazji z innych atrakcji tego miejsca. Pamiętaj w tym punkcie również o tym, jaki wpływ na otoczenie ma odpowiednio dobrana barwa światła. Ciepłe światło sprzyja relaksowi, natomiast zimne dodaje energii i pobudza do aktywności.

Bezpieczeństwo

To jeden z ważniejszych aspektów przy aranżacji każdej przestrzeni zarówno w wewnątrz, jak i na zewnątrz. Zapewnienie bezpiecznego dojścia do drzwi wejściowych, garażu lub zaparkowanego samochodu, poruszania się po drodze czy zwykłego spacerowania po parku, korzystania z placu zabaw, siłowni na świeżym powietrzu i innych tego typu miejsc wymaga zastosowania lamp, które dobrze oświetlą drogę i umożliwią korzystanie z danego obszaru.

Dobór odpowiednich lamp jest niezbędnym elementem, który znacząco podnosi komfort, bezpieczeństwo oraz funkcjonalność zarówno w budynkach jak i poza nimi.