Lumen, Wat i Lux co to takiego?

W oświetleniu mamy kilka jednostek, które określają ważne parametry źródeł światła i które są bardzo pomocne w obliczaniu, ile światła powinno znajdować się w konkretnym pomieszczeniu.

Najczęściej używa się tych obliczeń projektując oświetlenie w miejscu, gdzie pracujemy czyli w biurach, na halach produkcyjnych, magazynowych, a także na parkingach lub oświetlając ciągi komunikacyjne. W przypadku oświetlenia w mieszkaniu nikt raczej tego nie praktykuje, ale warto wiedzieć co oznaczają te jednostki i do czego są wykorzystywane.

Określenie lumeny w skrócie (lm) powstało wraz z powstaniem technologii LED. Jest to jednostka miary, która używana jest do pomiaru strumienia światła danego źródła, natomiast wat (W) informuje o ilości mocy zużywanej przez dane źródło światła.  Same lumeny są nie wystarczające do tego, aby określić wydajność światła. Aby to zrobić należy podzielić ilość lumenów przez ilość watów. W ten sposób zmierzymy wydajność żarówki. Im wyższy jest wynik, tym bardziej wydajne światło.

Czy taka sama ilość lumenów w różnych źródłach oznacza świecenie z taką samą mocą ?

Otóż nie, taka sama ilość lumenów w różnych źródłach nie musi oznaczać, że będzie oświetlać pomieszczenie w takim samym stopniu i z taką samą mocą. Zależy to od wielu czynników takich jak typ żarówki, a dokładniej technologia, w jakiej została wykonana, wielkości pomieszczenia, wysokości na jakiej znajduje się punkt świetlny, itp. Najmniej efektywne są zwykłe żarówki żarowe, ponieważ pobierają najwięcej energii, a ich używanie będzie nas najwięcej kosztować.

Jak określić realną ilość światła padającą na dany obszar?

Do tego właśnie służą luxy, które określają oświetlenie wywołane przez równomiernie rozłożony strumień świetlny o wartości równej 1 lumen (lm) padający na powierzchnię 1 m , a więc 1 lx = 1 lm / m . Na co dzień nikt nie mierzy tego tak dokładnie. Zazwyczaj określamy to wizualnie, czyli czy światło jest za mocne, za słabe lub w sam raz. Wynika to z tego, że, aby to obliczyć konieczna jest znajomość wielu parametrów, m.in.:
  –  wysokość, na jakiej znajduje się źródło światła,

                –  kąt rozproszenia światła,

                –  wielkość oświetlanego pomieszczenia,

                –  ile lumenów dociera na dany obszar.


Wpływ na to ma także kolor ścian, ponieważ kolory różnie odbijają światło.

Jakie lampy stosować, aby dobrze oświetlić pomieszczenie ?

Jeśli centralnie umieszczona lampa sufitowa nie spełnia naszych oczekiwań, co do intensywności światła, jaką generuje, zawsze można doświetlić pomieszczenie za pomocą kinkietówlamp podłogowych  lub biurkowych / gabinetowych w zależności od przeznaczenia danego pomieszczenia. Zastosowanie wielu zróżnicowanych punktów świetlnych daje nam również możliwość zmiany intensywności światła w zależności od potrzeb. Jeśli światła jest za dużo, możemy wyłączyć część oświetlenia lub włączyć je kiedy jest go za mało.