Oświetlenie ogrodu – jak rozmieścić lampy ?

Odpowiednie oświetlenie przydomowego ogrodu na pewno ułatwi korzystanie z niego po zmroku, zapewni wysoki komfort użytkowania i wyeksponuje wybrane jego części, ale również zwiększy poczucie bezpieczeństwa, ponieważ może skutecznie odstraszyć potencjalnych włamywaczy.

Ile potrzeba światła w ogrodzie?

W przypadku oświetlenia przestrzeni ogrodu zaleca się niski poziom oświetlenia. Sugerowana wartość to od 20 do 30 luksów. Niższe oświetlenie otoczenia tworzy relaksującą i romantyczną atmosferę, która nie będzie przeszkadzać sąsiadom. Zbyt jasne oświetlenie zewnętrzne ogranicza również zdolność widzenia szczegółów na nocnym niebie. Unikaj także zbyt dużych kontrastów, które mogą powodować wrażenie miejsc niedoświetlonych a więc podświadomie niebezpiecznych.

Rodzaje lamp ogrodowych. Co musisz wiedzieć ?

Lampy ogrodowe w przypadku oferty ElmarCo występują w wysokościach od 40 cm do 250 cm, ale do oświetlenia ogrodu możemy zastosować również tzw. latarnie, które występują w wysokości od 3m.  Do oświetlenia danego terenu można zastosować mniejszą ilość wyższych lamp, niestety jeśli posadzimy tam później drzewa lub większe krzewy to mogą one przesłonić część generowanego przez latarnie światła. W przypadku, gdy zastosujemy większą ilość lamp o mniejszej wysokości, takie prawdopodobieństwo jest dużo mniejsze. Często lampy ogrodowe rozmieszcza się wzdłuż ścieżek, ale możemy je wykorzystać również do oświetlenia całego ogrodu, aby wyeksponować jakieś rośliny lub piękny zielony trawnik.

Ile lamp zastosować i jak je rozmieścić w ogrodzie ?

Najlepiej zaplanować to przed ostatecznym zagospodarowaniem ogrodu. Układanie kabli wymaga rozkopania ziemi, a to mogłoby zniszczyć nasze kwiaty lub trawnik.

Istnieją podstawowe zasady, o których warto pamiętać. Ustawiaj oprawy oświetleniowe wzdłuż chodników, aby uniknąć wypadków i  aby zapewnić bezpieczne oświetlenie na ścieżkach. Schody wymagają dodatkowego oświetlenia, aby uniknąć ewentualnych potknięć; użyj jednego lub więcej opraw skierowanych na schody tak, by w efekcie uzyskać co najmniej 200 luksów na stopnie. W ogrodzie warto też pomyśleć o oświetleniu nastrojowym i dekoracyjnym, które polega na podświetleniu roślin i detali architektonicznych. Pamiętaj także o oświetleniu zadaniowym, czyli takim, które pozwoli nam na przykład spędzić miło czas przy oświetlonym stole. Oświetlenie dekoracyjne stosuje się wyłącznie dla estetyki, podczas gdy doświetlenie otoczenia pozwala na ogólne oświetlenie przestrzeni.  Aby te funkcje opraw były spełnione należy pamiętać, aby dobierać oprawy, które posiadają odpowiednie nakierowanie strumienia światła. Zaleca się dobór opraw, gdzie oświetlenie skierowane jest w dół  lub oprawa zakrywa  boki żarówki, aby światło nie powodowało olśnienia i nadmiernie rozświetlało przestrzeń powodując zanieczyszczenie świtałem.

Przygotowaliśmy kilka symulacji oświetlenia ogrodu o wymiarach 30 x 25m z zastosowaniem latarni z serii WAY LED 3m oraz lamp ogrodowych z serii Bover LED 2m i Elew LED 1,2m. Pamiętajmy jednak, że na odpowiednie oświetlenie terenu ma również wpływ optyka danej oprawy oraz moc źródła światła.

Przykładowe oświetlenie ogrodu o wymiarach 30×25 m i powierzchni oświetlenia równomiernego 20×25 m.

Zestawienie proponowanych rozwiązań

Wariant 1  – Oświetlenie ogrodu dwoma latarniami Elmarco Way  o wysokości 3m.

Pierwsza symulacja przedstawia oświetlenie ogrodu dwoma latarniami z serii WAY LED o wysokości 3 metrów i mocy 30W każda. Jak widać w tabeli powyżej latarnie rozmieszczone są na dwóch przeciwległych bokach, w pośrodku ich długości. W takim przypadku widać, że najwięcej światła jest na środku ogrodu, pozostałe części będą oświetlane z mniejszą intensywnością.

Wariant 2 – Oświetlenie ogrodu czterema lampami ogrodowymi Elmarco Bover o wysokości 2m.

Takie rozmieszczenie spowodowało, że teren jest oświetlony bardziej równomiernie, a co za tym idzie można po zmroku lepiej wykorzystać większą jego część. To najbardziej optymalne rozwiązanie, które nie narazi nas na duże koszty związane z zakupem samych lamp, jak również na układanie dużej ilości kabli.

Wariant 3 – Oświetlenie ogrodu ośmioma lampami ogrodowymi Elmarco Elew o wysokości 1,2m.

Na tej symulacji widać, że przy zamontowaniu ośmiu lamp o wysokości 1,2m  możemy uzyskać bardzo dobrze doświetlony cały teren. Niestety wiąże się to z koniecznością położenia większej ilości kabli i zakupem większej ilości lamp co na pewno będzie miało wpływ nie tylko na koszt realizacji całej inwestycji, ale również przełoży się na większe zużycie prądu.

Podsumowanie

Odpowiednie rozmieszczenie lamp zależy od wielu czynników. Przedstawione wyżej symulacje ograniczają się do prostego oświetlenia terenu, tak aby zobrazować jak to wszystko działa. Wybór zależy jednak od tego co w ogrodzie się znajduje, czy będziemy go dzielić na strefy i bardziej będzie nam zależało na tym, aby doświetlić część wypoczynkową lub typowo rekreacyjną, a zacienione zostawimy miejsca gdzie posadzimy krzewy, drzewa lub kwiaty. Wszystko zależy od efektu jaki chcemy osiągnąć i kompromisów na jakie jesteśmy w stanie się zgodzić realizując budowę wymarzonego ogrodu.