Attic lighting – we select the appropriate attic lamps

Są dwa typy ludzi: ci, którzy marzą o klimatycznym mieszkaniu na samej górze wiekowej kamienicy (i są skłonni zapłacić za nie niemałe sumy) i ci, dla których wszechobecne skosy to zbyt duże wyzwanie aranżacyjne. Jeśli czytasz ten artykuł, prawdopodobnie należysz do pierwszej grupy. Doskonale to rozumiemy. My także potrafimy docenić urok wnętrz skrytych na poddaszach.

Wiemy jednak, że ich urządzenie bywa wymagające: problemem jest nie tylko dobór mebli, ale także kolorów ścian i oświetlenia. Na tym ostatnim znamy się najlepiej. Przygotowaliśmy kilka ciekawych pomysłów! Jakie są największe wyzwania aranżacyjne w trakcie projektowania mieszkania na poddaszu?

Skosy, skosy i jeszcze raz skosy

Większość poddaszy znajduje się pod dachami spadzistymi. Skosy będą więc w dużym stopniu wpływać na sposób aranżacji każdego pomieszczenia. Prawdopodobnie konieczne będzie zamówienie mebli na wymiar nie tylko do kuchni, ale także do innych pomieszczeń, w tym salonu, gabinetu czy łazienki. Dzięki temu uda Ci się w pełni wykorzystać przestrzeń na poddaszu, która jest pełna zakamarków.

Atrakcyjnym elementem wielu poddaszy są drewniane więźby dachowe. Można je wspaniale wykorzystać w trakcie aranżacji wnętrza, umieszczając na nich oświetlenie punktowe lub dekoracje. Pamiętaj, aby wcześniej zabezpieczyć drewno przed wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi za pomocą odpowiednich preparatów.

Ograniczony dostęp do światła dziennego

We wnętrzach znajdujących się na poddaszu dostęp do naturalnego światła jest mocno ograniczony. Zdarza się, że nowi nabywcy decydują się na powiększenie wnęk okiennych, jednak w przypadku starszych budynków znajdujących się pod ochroną konserwatora zabytków przebudowa zazwyczaj nie wchodzi w grę.

Trzeba więc radzić sobie innymi sposobami. Oświetlenie ma bowiem ogromny wpływ na komfort mieszkania. Umożliwia efektywniejszą pracę i lepszy wypoczynek. Jeśli do wnętrza dociera zbyt mało promieni słonecznych, można spróbować rozświetlić je innymi sposobami. Urządzając mieszkanie na poddaszu, postaw na jasne kolory ścian.

Złamane biele, beże i pastele optycznie powiększą przestrzeń. Ale kolor ścian to nie wszystko. Kluczowe dla rozjaśnienia pomieszczeń pod skosami będzie oświetlenie. Pamiętaj, że dobór lamp w tak trudnej aranżacyjnie przestrzeni, jaką jest poddasze, powinien być bardzo dobrze przemyślany.

Skuteczne sposoby na oświetlenie poddasza

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby na poddaszu użytkowym urządzić nie tylko sypialnię lub pokój do pracy, ale nawet całe mieszkanie (jeśli metraż na to pozwala). Pamiętaj jednak, że każde pomieszczenie ze względu na swoją specyfikę będzie wymagało nieco innego oświetlenia.

1. Kuchnia na poddaszu

W kuchni umieszczonej na poddaszu świetnie sprawdzi się plafon, który daje dużo rozproszonego światła. W tym pomieszczeniu konieczne będzie także dobre doświetlenie blatu roboczego (np. za pomocą listew ledowych lub kierunkowych reflektorów) oraz stołu (najlepiej sprawdzi się lampa sufitowa wisząca bezpośrednio nad blatem).

2. Łazienka na poddaszu

W łazience o niewielkim metrażu, który dodatkowo „zabierają” skosy, również warto postawić na plafon, który nie będzie zajmował zbyt wiele miejsca i pozwoli równomierni rozświetlić całą przestrzeń. Nie można zapomnieć o oświetleniu przy lustrze lub nad nim, które umożliwi precyzyjne wykonywanie wielu codziennych czynności (np. stworzenie perfekcyjnego makijażu).

Jako dodatkowe oświetlenie świetnie sprawdzą się nowoczesne lampy ledowe o geometrycznych kształtach, a w nieco bardziej tradycyjnych wnętrzach kinkiety np. kształcie kuli.

3. Salon na poddaszu

To najbardziej reprezentacyjna część mieszkania, zazwyczaj o największym metrażu. Wymaga więc montażu kilku źródeł światła. Oprócz lampy lub żyrandolu znajdującego się w centralnym punkcie pomieszczenia, lampy powinny pojawić się nad stołem (jeżeli salon jest połączony z aneksem kuchennym) oraz w przestrzeni wypoczynkowej (np. kinkiet nad kanapą lub lampa podłogowa obok fotelu wypoczynkowego).

Uwaga! Zwisający żyrandol wybierz tylko wtedy, gdy poddasze jest na tyle wysokie, że pod lampą będzie można swobodnie przejść. Weź pod uwagę nie tylko wzrost domowników, ale także ewentualnych gości. Jeżeli poddasze jest niskie i nie masz możliwości zamontowania żadnej lampy sufitowej, postaw na kinkiety z możliwością regulacji kierunku światła.

4. Przedpokój na poddaszu

Przedpokój to zazwyczaj najciemniejsze miejsce w całym domu. Dostęp do światła słonecznego jest tu bardzo ograniczony. Nie traktuj go jednak po macoszemu! Zwłaszcza jeśli właśnie tu znajduje się szafa wnękowa. Brak odpowiedniego oświetlenia spowoduje, że korzystanie z niej będzie bardzo utrudnione. W przedpokoju najlepiej sprawdzą się plafony oraz reflektory skierowane w dół.

5. Sypialnia na poddaszu

Sypialnia to wyjątkowe pomieszczenie, do którego wstęp ma niewiele osób. To miejsce, które służy przede wszystkim do wypoczynku. Dlatego światło, które się w nim znajduje, powinno tworzyć odpowiedni klimat sprzyjający relaksowi.

Oprócz lampy sufitowej warto pomyśleć o dodatkowym oświetleniu umożliwiającym czytanie w łóżku np. kinkietach umocowanych po obu stronach mebla. Jeżeli nad łóżkiem są skosy i nie ma możliwości zamontowania na ścianie kinkietów, postaw na lampkę nocną stawianą na stoliku lub lampę podłogową umożliwiającą regulację kierunku światła.

Aranżacja poddasza a oświetlenie – podsumowanie

Nie bez powodu mówi się, że poddasze to jedna z najtrudniejszych przestrzeni do aranżacji. Ale wszyscy miłośnicy loftowych wnętrz wiedzą, że gra jest warta świeczki, a efekt może przerosnąć oczekiwania.

 Z odpowiednią pomocą wszystkie problemy da się rozwiązać i stworzyć przytulną oraz funkcjonalną przestrzeń. Dzięki odpowiedniemu doborowi lamp stworzysz w każdym pomieszczeniu przytulny klimat niezależnie od ilości wpadających do środka promieni słonecznych.